Jaką funkcję pełni cokół przypodłogowy?

Jaką funkcję pełni cokół przypodłogowy?

Chyba nikt z was nie ma wątpliwości co do tego, że prace nad naszymi podłogami nie kończą się wraz z ułożeniem ostatniej klepki. Oczywiście najtrudniejsze jest już za nami, ale należy pamiętać o tym, że dodatkowo trzeba jeszcze takie podłogi jakoś wykończyć, z czym jednak większego problemu nie ma, bo służą temu cokoły przypodłogowe, czy jak kto woli listwy. Dziś takich artykułów na rynku jest pod dostatkiem i bez problemu dobierzemy cokół do koloru paneli, choć zaznaczmy, że coraz częściej użytkownicy stawiają na cokoły w kontraście, wykończenia wnętrz czy innych czynników. Zastanówmy się nad tym, jaką funkcję pełni cokół wykończeniowy?

Po pierwsze zabezpiecza

W pierwszej kolejności należy tu wspomnieć o tym, że zabezpiecza on nasze podłogi, ale i ściany. Dzięki temu nie będzie widoczna szczelina pomiędzy panelami a ścianą, która jest przy ich układaniu niezbędna w przypadku ich rozszerzenia pod wpływem ciepła. Jak w związku z tym takie cokoły zabezpieczają ściany? Należy tu spojrzeć na możliwość ich zabrudzenia, o co nie byłoby trudno, gdybyśmy panele zmywali, czego jednak robić nie należy czy też odkurzali. Wówczas zwłaszcza jasne ściany tuż przy podłodze byłyby pełne mniejszych i większych plam.

Po drugie dekoracja

Jednakże o cokołach nie możemy mówić, tylko jako o ochronie ścian i podłóg. Nie bez znaczenia jest tutaj również i to, że cokół taki pełni również funkcję dekoracyjną, bo mimo iż jest to niewielki element, to w dość dużym stopniu może podkreślić wygląd naszych pomieszczeń.

sklep z podłogami

Przeczytaj:  Klasyczne listwy do malowania MARDOM